Divadlo NoMantinels s novou hrou (21. 11. 2011)

Víťaznú hru Drámy 2005 predstaví divadlo NoMantinels v bratislavskom KC Dunaj v nedeľu 27. a pondelok 28. 11. o 19.00. Autorom inscenácie s názvom Keby veci boli tým, čím sú… je Andrej Kuruc, ktorý predstavenie zároveň i režíroval.

„Chcel som napísať, aké to má dôsledky, keď je niekto sociálne izolovaný, čo často zažívajú ľudia s neheterosexuálnou orientáciou. Zaoberal som sa tým, ako sa vyrovnávajú so samotou a ako to neskôr zasahuje do ich budúcich vzťahov,“ priblížil tému inscenácie autor.

Hra hovorí o stretnutí troch mladých ľudí na internátnej izbe. Uhladený a trochu upätý študent Peter spoznáva svojho nového spolubývajúceho – spontánneho a možno až trochu šialeného Michala. Všetko zamotá Petrova frajerka Ivana, ktorá má pochybnosti o ich láske a tie ešte narastajú po tom, ako stretne Michala. „Hru som napísal, keď som skončil vysokú školu a chcel som to nejako spracovať. Spoznal som počas štúdia viacero ľudí, ktorí mali v sebe obrovský boj medzi tým konzervatívnym a liberálnym. A nakoniec často vyhralo práve to tradičné, väčšinové, mnohí nemali silu ísť proti prúdu a plniť svoje skutočné potreby,“ vysvetlil Kuruc. Bližšie informácie na www.nomantinels.sk.

Občianske združenie NoMantinels je mladý divadelný súbor, ktorý založili jeho členovia a členky s cieľom uvádzať súčasnú drámu a podporiť mladých slovenských tvorcov. Ambíciou divadla je tiež poukázať na stereotypy a predsudky v slovenskej spoločnosti voči znevýhodneným menšinám, najmä otázky okolo rodových stereotypov, rodovej identity či téma neheterosexuálnej orientácie.

Autor a réžia: Andrej Kuruc
Dramaturgia: Katarína Jánošová Lesayová
Kostýmy a scéna: Katarína Žgančíková
Účinkujú: Lea Vitkovská, Roman Samotný, Róbert Pakan
Hudba a zvuková dramaturgia: Milan Koyš
Hlavný partner: KC Dunaj
Partneri: Moshi Moshi, Penzión NOVA
Mediálni partneri: Rádio_FM, Iboys.cz, Igirls.cz, Colourplanet.cz, Filmový festival inakosti