Divadlo Nomantinels prinesie hru Slabosi (9. 6. 2011)

Nové divadlo Nomantinels sa predstaví hrou Slabosi 15. a 16. júna o 19.00 v bratislavskom Štúdiu 12. Inscenácia je autorskou drámou Andreja Kuruca, ktorý vyhral so svojou prvotinou Keby veci boli tým čím sú súťaž Divadelného ústavu Dráma 2005.
Hra sa zaoberá predovšetkým predsudkami a stereotypmi spojenými s neheterosexuálnou menšinou. „Umenie je ideálny spôsob, ako hovoriť o inakosti ľudí. Chceme upozorniť na to, že ľudia s inou sexuálnou a citovou orientáciou riešia v podstate rovnaké problémy vo vzťahoch, v práci a s rodinou ako zvyšok spoločnosti,“ komentoval Kuruc.

Občianske združenie Nomantinels je mladý divadelný súbor, ktorý založili jeho členovia a členky s cieľom uvádzať súčasnú drámu a podporiť mladých slovenských tvorcov. Ambíciou divadla je tiež poukázať na stereotypy a predsudky v slovenskej spoločnosti voči znevýhodneným menšinám. „Chceme dať priestor súčasnej domácej tvorbe, profesionálnym autorom, ale aj amatérom, ktorých zaujíma divadlo. A veľmi radi by sme tiež hovorili o súčasných problémoch menšín,“ vyjadrila sa členka divadla a režisérka Lea Vitkovská.

Slabosi

Hra hovorí o jednom výlete štyroch mladých ľudí, ktorí sa spoznali za zvláštnych okolností. Po rokoch sa stretnú Artie a Lenny na terapii, kde Lenny je psychológom a Artie neúspešným filmárom. Ria je začínajúca herečka a cez internet spozná právničku Annie. Vzniká medzi nimi vzťah, ktorý naruší ich zabehané koľaje. Nakoniec sa všetci štyria rozhodnú ísť na spoločný výlet, ktorý výrazne zasiahne do života každého z nich, avšak u každého inak.
Názov Slabosi vypovedá o ľuďoch, ktorí nie sú schopní nasledovať svoje cítenie, ale nie z vlastnej viny, ale pod vplyvom výchovy a určitých spoločenských konvencií. V skutočnosti sú postavy tejto hry silné, lebo vzhľadom na nepriazeň osudu bojujú so svojou „slabinou“ a úspešne prežívajú.

Autor: Andrej Kuruc
Úpravy textu: Lea Vitkovská
Réžia: Lea Vitkovská
Dramaturgia: Andrej Kuruc
Scéna a kostýmy: Katarína Žgančíková
Zvuková dramaturgia: Michal Prokeš
Video art: Ondrej Synak
Hrajú: Lenka Čierniková, Martina Zemancová/Martina Karasová, Roman Samotný, Róbert Pakan

Generálny partner: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Hlavný partner: Štúdio 12
Mediálni partneri: Rádio_FM, Filmový festival inakosti
Partneri: Víno Nitra, Inspiraci, Sekt Pálffy